Forum.sci.hr Forum Index
Registracija na forum samo uz dozvolu administratora - Registration of new users to forum only with admin autorization ! 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log inLog in 

Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   
sunčanje?

Post new topic   Reply to topic    Forum.sci.hr Forum Index -> Rasprave
View previous topic :: View next topic  
Author Message
anita
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Tue Jul 18, 2006 12:25    Post subject: sunčanje? Reply with quote

Zadnjih godina pojavom toplijih i sunčanijih dana, automatski se počne govoriti o negativnim utjecajima Sunca. Čini mi se da je poruka za izbjagavanje boravka na otvorenom u periodu od 10-16 h doprla do ljudi, ali vidim da su to prirodno izlaganje sunčevim zrakama zamijenili odlaskom u solarij.

Koliko sam upućena, postoje UVA, UVB i UVC zrake. Ove zadnje se zadržavaju u atmosferi i ne dolaze do nas. Ali što se događa na mjestima gdje je ozon stanjen? Da li ipak dođu do nas i ako da, koje su posljedice?

Na reklamama za svakojake kreme slušamo kako nas određeni proizvodi mogu zaštititi od štetnog utjecaju UV zraka. Ali zar nije istina da kreme štite samo od UVB, ali ne i od štetnih UVA zraka iako na svakom takvom proizvodu piše drugačije? A upravo su to zrake koje izazivaju rak kože.

Već sredinom svibnja, više od pola zagrepčanki izgledalo je kao da su se upravo vratile s mora. Rolling Eyes Solariji niču na svakom uglu. Pročitala sam negdje kako današnji solariji pravilno kombiniraju isijavanje UVA i UVB zraka kako bi se izbjegli negativni utjecaji na kožu. Ali zar pravilna kombinacija uopće postoji? Osim toga posljedice se vide tek godinama nakon svega.

Možda sam ja previše skeptična ali i dalje mislim kako je pravilno prirodno sunčanje i dalje bolje nego odlazak u solarij. Nažalost utjecaj marketinga se sveo na prodavanje nečega što nikako nije dobro za nas pa s vremenom prihvatimo i ono što nebi trebali. Confused
Back to top
View user's profile Send private message
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Wed Jul 19, 2006 23:08    Post subject: Reply with quote

Da, solariji su isto štetni i izazivaju rak kože. ... prema svjetskoj zdravstvenoj organizaciji WHO:
http://www.plivazdravlje.hr/?section=arhiva&acat=e&cat=e&id=9700&show=1
http://www.plivazdravlje.hr/?section=arhiva&acat=e&cat=e&id=9148&show=1

Pa imali smo i cijelu web stranicu posvećenu problemu sunčanja, ali
to ljude baš i ne zanima: http://www.astro.hr/uv/

......... kao ni problemimi koji se javljaju kad se ljekovi ragrađuju pod kožom, zbog sunčanja:
http://www.astro.hr/uv/Brosura/Impressum/01/02/03/03.html
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
notorious
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Thu Jul 20, 2006 16:36    Post subject: Reply with quote

Što ste toliko navalile na jadno sunce, a što je s rahitisom, njega izaziva nedostatak insolacije? A kojekakve kožne bolesti na koje ne djeluju lijekove, ali koje prolaze pod utjecajem sunčevih zraka? Nije izlaganje sunčevim zrakama štetno per se nego samo pretjerivanje s tim. A pretjerivati nije zdravo s ničim. Wink
Back to top
anita
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Fri Jul 21, 2006 11:52    Post subject: Reply with quote

Quote:
Što ste toliko navalile na jadno sunce, a što je s rahitisom, njega izaziva nedostatak insolacije? A kojekakve kožne bolesti na koje ne djeluju lijekove, ali koje prolaze pod utjecajem sunčevih zraka? Nije izlaganje sunčevim zrakama štetno per se nego samo pretjerivanje s tim. A pretjerivati nije zdravo s ničim.

Sve je to meni već poznato. Ali nevjerojatno je na što su sve ljudi (pogotovo žene) spremni kako bi bili "ljepši". Ajde objasni masi ljudi koji vole brončani ten, da to nije za svakoga. Sve je ok dok je to u granici normale...nitko ne govori o tome da se trebamo zatvoriti u kuću i ne izlaziti van po cijele dane nego samo da se treba znat mjera. Vidim da si iz Poreča, a ne vjerujem da se tamo otvorilo toliko solarija kad se svi ionako mogu sunčati na plaži. U Zagrebu je situacija drugačija. Samo gledajući svoju generaciju, vidim da je odlazak u solarij 2-3 puta tjedno postao neki modni imperativ.
Back to top
notorious
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Fri Jul 21, 2006 13:52    Post subject: Reply with quote

U, ima i u Poreču solarija više nego potrebno. Jedna cura koja ide sa mnom u teretanu tamnija je zumi nego ja usred ljeta. Doduše, ja sam euroazijka, ma nemam velikih razlika između zimskog i ljetneg tena, ali mi poprilično frustrira kad ljeti svaki turist koji dođe bijel kao papir nakon dva dana tamniji od mene. Evil or Very Mad
Back to top
notorious
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 12:58    Post subject: Reply with quote

A kako sam tek mogla zaboraviti neusporediv utjecaj UV zraka na sve bolesti uha, grla i nosa... Ja stvarno ne mogu živjeti (barem ne dugo) bez sunca!
Back to top
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 23:59    Post subject: Reply with quote

notorious wrote:
A kako sam tek mogla zaboraviti neusporediv utjecaj UV zraka na sve bolesti uha, grla i nosa... Ja stvarno ne mogu živjeti (barem ne dugo) bez sunca!

Ta prica o nedostatku vitamina D i blagotvornom utjecaju sunca je dio nordijske kulture koji je spustanjem na Mediteran pobilo vise ljudi nego svi ratovi zajedno. Kod nas je sunce prejako za stajati vani. Toliko je jako da su lice i ruke dovolna povrsina za "vitamine".
Sto se tice "krema za suncanje", one to nisu. Sprjecavaju opekotine kod duzeg stajanja na suncu, ali kako ne stite od kracig UV zracenja, ta duza izlozenost daje vecu priliku da se pokupi rak koze. Na webu ima kvalitetnih stranica za nauciti vise o tome, ali recimo da je jedan dobar pocetak ova austrijska stranica fakulteta medicinske fizike iz Beca: http://www-med-physik.vu-wien.ac.at/start-en.htm:

Ovako na "glas" razmisljam da ce nakon sljedeceg solarnog maksimuma cca 2010. suncanje socialno preci u "opasno ponasanje" kao i pusenje.

K.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
notorious
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Tue Jul 25, 2006 8:23    Post subject: Reply with quote

korado wrote:

Ovako na "glas" razmisljam da ce nakon sljedeceg solarnog maksimuma cca 2010. suncanje socialno preci u "opasno ponasanje" kao i pusenje.
K.

Super! Ja volim se ponašati antisocialno! Laughing
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Forum.sci.hr Forum Index -> Rasprave All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum