Forum.sci.hr Forum Index
Registracija na forum samo uz dozvolu administratora - Registration of new users to forum only with admin autorization ! 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log inLog in 

Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   
Tičan, rekonstrukcija kamenog kruga
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    Forum.sci.hr Forum Index -> Projekti
View previous topic :: View next topic  
Author Message
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Mon Jun 05, 2006 1:43    Post subject: Tičan, rekonstrukcija kamenog kruga Reply with quote

Tičan, postavljena rekonstrukcija kamenog kruga s m. S. Anđela

Kako se bliži ljetni solsticiji i festival AstroFest 2006. kojeg organizira Turistička zajednica općine Višnjan, zahuktavaju se pripremne aktivnosti.

Na osnovi ideje i pod vođenjem Zvjezdarnice Višnjan, te uz svesrdnu pomoć okoline nastaje na Tičanu funkcionalna rekonstrukcija prapovijesnog kamenog kruga sa malog Sv. Anđela koji se nalazi u zaleđu grada Poreča.

Nekad je izrada takvog svetišta i opservatorija našim precima, kao tehnološki problem bila ravna problemima s kojima se današnja tehnologija suočava tijekom letova u Svemir. Ali ni danas to nije jednostavno napraviti i ne bi se ni složilo da kompanija Kamen - Pazin, njen direktor i njihovi eksperata iz kamenoloma Kirmenjak nisu pomogli da se dođe do pravih stećaka, iz prvog kamenog sloja, jurske starosti (145 milijuna godina). Njih je onda na Tičan dopremio Istrakop d.o.o. zahvaljujući direktnom angažmanu Branka Kovačića. Tamo su ih dočekali Serđo Žužić i Franko Mainenti s njihovom mehanizacijom te omogućili da se rekonstruira taj kameni krug, u stvari "kamena potkova" okrenuta prema jugu. Naime za razliku od uobičajenih kamenih krugova iz svijeta kakvi su se u dalekoj prošlosti koristili kao hramovi sunca i astronomske opservatorije, ovaj je istarski krug poseban po tome jer naši prapovijesni preci nisu podizali kamene blokove tamo gdje to nije trebalo, na sjever gdje nikad nema sunca!
Još se nešto naučilo kod postavljanja ove rekonstrukcije, a to je mnoštvo detalja i problema s kojima su se naši preci morali sretati u tom poduhvatu, a o kojima se ne razmišlja dok se ne nađe pred kamenim blokom od 7 tona koji nikako nema namjeru sjesti tamo gdje bi trebao stajati.

Sad kad su kameni blokovi postavljeni, slijedi uređenje prostora, ali tu prestaje potreba velikih strojeva i uskaču dragovoljci s ručnim alatom.

Nakon ove zajedničke akcije dobre volje, AstroFest 2006. dobiva nadasve posebno okruženje u kojem će glazbenici imati priliku iskazati svoje umijeće kroz tu cijelu noć 21./22.06. u iščekivanju izlaska Sunca.

Funkcionalna rekonstrukcija tog prapovijesnog solarnog opservatorija ostaje i nakon festivala na Tičanu, a koristiti će se u edukacijske svrhe kako bi se zorno moglo prikazati kako su naši preci pratili godišnja doba i naposljetku izmislili kalendar.

Više slika tijekom slaganja rekonstrukcije kamenog kruga na Tičanu:
http://www.sci.hr/archaeology/Tican_ring/
af_Tican_20060604_10s.jpg

Tićanski kameni krug i noćno nebo. Snimila: Petra Korlević

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Lord Spirit
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Mon Jun 05, 2006 7:57    Post subject: Pitanje? Reply with quote

Znam da ovo nema previse veze sa ovom tematikom ali me zanima.Citao sam prije godinu ili dvije koliko me pamcenje sluzi lijepu ideju da se po Istri "porazbacaju" planeti proporcionalnih velicina kao mali suncev sustav.Dal se realizirala ta ideja ili ne?Znam da to nije cas posla al me samo zanima kako napreduje.
Sto se tice AstroFesta bilo bi zanimljivo turistima da je organiziran dolazak pokretnog planetarija koji je na turneji po Hrvatskoj.Jest da se samo petstotinjak zvijezdi moze vidjeti ali je vrlo zabavan (pogotovo ulazak i izlazak) i edukativan.
photo32_big[1].jpg

Last edited by Lord Spirit on Mon Jun 05, 2006 9:59; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Mon Jun 05, 2006 9:40    Post subject: Re: Pitanje? Reply with quote

Lord Spirit wrote:
Citao sam prije godinu....... ideju da se po Istri "porazbacaju" planeti proporcionalnih velicina kao mali suncev sustav. ...... zanima kako napreduje.

Sporo ali ide. Upravo se traže suglasnosti za postavljanje "planeta", posebno je skulptura "sunce" problem zbog kugle od 3030 mm promjera. Nakon toga se raspisuje natječaj za ideje ... i to je sve otklizalo za jesen 2006.
Lord Spirit wrote:
Sto se tice astro festa bilo bi zanimljivo turistima da je organiziran dolazak pokretnog planetarija koji je na turneji po Hrvatskoj. Jest da samo petstotinjak zvijezdi se moze vidjeti ali je vrlo zabavan (pogotovo ulazak i izlazak) i edukativan.

Da, ideja je dobra i može se staviti pod /to do/ za neki naredni AstroFest.
Back to top
nikola
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Mon Jun 05, 2006 13:33    Post subject: Re: Pitanje? Reply with quote

Lord Spirit wrote:

Sto se tice AstroFesta bilo bi zanimljivo turistima da je organiziran dolazak pokretnog planetarija koji je na turneji po Hrvatskoj.Jest da se samo petstotinjak zvijezdi moze vidjeti ali je vrlo zabavan (pogotovo ulazak i izlazak) i edukativan.

Da, definitivno zgodno posebno za klince. Mi smo eto u Varaždinu imali/organizirali posjet tog istog pokretnog planetarija iz Nantesa i vrtićka i osnovnoškolska djeca, njih čak 2500, je bilo oduševljeno!
Back to top
View user's profile Send private message
Lord Spirit
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Mon Jun 05, 2006 19:16    Post subject: Ideja = mala pomoc molim Reply with quote

Danas razmisljajuci o planetariju sam shvatio i da nije neka pre velika mudrost sagraditi planetarij tj. zelim se upustiti u te vode ovog ljeta.Vec imam ideju jednostavne, lagano prenosive sklopive konstrukcije koja bi zahtjevala oko dvije minute za njenu montazu.Ako vas zanima...Imam samo jedan problemcic.Kamo nabaviti projektor i koliko bi me to zadovoljstvo kostalo?He he.Ako se pozurim stignem i do AstroFesta (nisam precizirao kojeg) Smile
Back to top
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Mon Jun 05, 2006 21:47    Post subject: Re: Ideja = mala pomoc molim Reply with quote

Lord Spirit wrote:
Kamo nabaviti projektor i koliko bi me to zadovoljstvo kostalo?He he.Ako se pozurim stignem i do AstroFesta (nisam precizirao kojeg) Smile

Njega se da kupiti 10.000 -10.000.000 US$, ali se da napraviti mehanicko-opticki za par tisuca, ili sloziti digitalni .... potraziti po webu.
Back to top
Lord Spirit
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Mon Jun 05, 2006 22:40    Post subject: Uf. Reply with quote

Potraziti cu tek za par dana kada bi mi trebao doci dsl jer mi je web apstraktan pojam sa modemom koji se konektira brzinom od 16.8 kps.
Back to top
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Fri Jun 09, 2006 0:54    Post subject: Reply with quote

Sto se arheologije tice, evo nove hnjige o arheoloskim lokalitetima Istre:
http://www.parentium.com/prva.asp?clanak=9231

I evo sto Maja i ucenici rade u Rijeci. Ima u Vecernjem listu:
http://www.vecernji-list.hr/newsroom/regions/istra/558257/index.do

Vijest o postavljanju kamenog kruga su prenijeli od tiskanih medije:
Glas Istre, Jutarnji list, Metro i Vecernji list dok je na webu informaciju stavio parentium.com:
http://www.parentium.com/prva.asp?clanak=9204
Back to top
notorious
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Fri Jun 09, 2006 9:25    Post subject: Reply with quote

Sad ću ispasti kreten na znanstvenom forumu, ali sam još davno prije pronašla neka (nebaš jako verodostojna) tumačenja konstrukcija kao ova Tičanska koja nemaju baš neku vezu s astronomijom. Nešto religijsko, prizivanje bogova/duhova i tako nešto. U tom smislu i nema baš veze gdje je sjever, a gdje je jug, nego njihov tlocrt više bi trebao biti vezan za neke "struje" energije ispod zemlji...
Back to top
igor
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Fri Jun 09, 2006 23:16    Post subject: Reply with quote

A stvari se uvijek mogu tumačiti iz puno različitih pristupnih točaka Wink

SeeU at www.astrofestival.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Sat Jun 10, 2006 3:33    Post subject: Reply with quote

notorious wrote:
Sad ću ispasti kreten na znanstvenom forumu, ali sam još davno prije pronašla neka (nebaš jako verodostojna) tumačenja konstrukcija kao ova Tičanska koja nemaju baš neku vezu s astronomijom. Nešto religijsko, prizivanje bogova/duhova i tako nešto. U tom smislu i nema baš veze gdje je sjever, a gdje je jug, nego njihov tlocrt više bi trebao biti vezan za neke "struje" energije ispod zemlji...

Za početak treba pretpostaviti da su naši preci uz duhovnu stranu imali i praktičnu stranu jer su preživjeli. Na jednom takvom objektu, može se pretpostaviti da je usmjerenje i slučajno. Kad se pronađe masa grobova u kojima su svi pokopani u istom položaju i istom smjeru a vrata grobnica gledaju sva u točku zalaska za zimskog solsticija, onda ispada da im je taj datum bio neobično važan.... sto i jest, toliko da ga je kršćanstvo prihvatilo kao Božić, rođenje Isusa Krista, iako je najvjerojatnije rođen 4, travnja.

Što se "energije" neke nedefinirane, nemjerljive, van poznatih, koja ne djeluje na materiju, ... itd tiče, svi su je neznanstveni časopisi puni, U našim je krajevima (nadasve u Istri) sve "zakuhao" Marko Pogačnik sa knjigom Zmajeve linije (1998)
http://www.superknjizara.hr/knjiga.php?id_knjiga=3495&PHPSESSID=

Sto se struja ispod zemlje tiče, da bio sam u iskušenju da na Tičanu zakopam seriju zavojnica i da ih se pogoni s nekoliko jakih generatora frekvencija. Tada bi unutar kruga, svakog 1. travnja, zaživjeli svi predmeti od kovine, plamen bi "govorio", neki kristali bi sjali i ostalo za smisliti .... , ali naprosto vise ne stižem naći vremena za zbijati sale.
Back to top
notorious
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Sat Jun 10, 2006 11:08    Post subject: Reply with quote

Ma naravno, slažem se, bio je njima važan zimski solsticij, a i letnij, važni su i meni. I ogradila sam sama od onog što sam napisala, iako doduše nisam baš mislila na Pogačnika, nego na Augusta Derletha.. A što ćeš, kad čitam trash... Embarassed
Back to top
notorious
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Wed Jun 14, 2006 12:03    Post subject: Reply with quote

Evo američkog Stonehengea:

http://www.oldnh.com/mysteryhillpics.html
Back to top
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Wed Jun 14, 2006 22:54    Post subject: Reply with quote

notorious wrote:
Evo američkog Stonehengea:

Ovaj kameni krug u Istri je i u Europi specifičnost, naistočniji takav kameni krug: http://www.sci.hr/archaeology/megalite_eu.jpg
Što će tek biti đumbus kad Englezi ubace u mapu i ostale.
Back to top
igor
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Thu Jun 22, 2006 17:37    Post subject: Reply with quote

Astrofest 2006 je po mojem doživljaju prošao fenomenalno,
nadam se i veselim svima ostalim u budućnosti.

Cool
zvjezdarnica-tican-1.jpg

Zvjezdarnica na Ticanu prije "stonehenge" intervencije

Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Post new topic   Reply to topic    Forum.sci.hr Forum Index -> Projekti All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum