Forum.sci.hr Forum Index
Registracija na forum samo uz dozvolu administratora - Registration of new users to forum only with admin autorization ! 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log inLog in 

Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   
Završio je 3 ili Znanstveni kamp mladih
Goto page 1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    Forum.sci.hr Forum Index -> YSC - Youth Science Camp
View previous topic :: View next topic  
Author Message
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Tue Jul 25, 2006 0:29    Post subject: Završio je 3 ili Znanstveni kamp mladih Reply with quote

YOUTH SCIENCE CAMP 3 ili Znanstveni kamp mladih (za učenike 7. i 8. razreda iz cijele Hrvatske)

- program ljetne škole se održava već šestu godinu a namijenjen je učenicima iz cijele Hrvatske darovitima na području prirodnih znanosti i tehnologije; cilj je približiti djeci znanost na zanimljiv i atraktivan način
- program je rezidencijalnog tipa, sudionici borave tjedan dana u Višnjanu te kroz odabrani projekt usvajaju temeljna načela znanstvenog mišljenja i znanstvene metode (postavljanje pretpostavki o nekom problemu, njihovo testiranje kroz eksperiment, mjerenja, obradu rezultata i zaključke)

18 sudionika iz: Bjelovara, Novigrada, Pazina, Petrinje, Pule, Rijeke, Splita, Šibenika, Višnjana, Zagreba i Žminja

4 projekta s temama iz područja znanosti i tehnologije, 6 voditelja

Projekt: „Gravity car“ (voditeljica: Suzana Galović, prof. fizike, Zagreb), sudionici: Klaudio Gašparini, Petar Topljak, Vilim Štih, Bruno Vunderl
- konstruirali su model auta koji se pokreće bez vlastitog pogona tj. na nizbrdici, djelovanjem gravitacije; tijekom izrade sudionici su se bavili problemom podvozja, razradili sustav upravljanja i kočenja, te aerodinamiku karoserije; automobil dostiže brzinu do pedesetak km/h

Projekt: „DNA grupa“ (voditeljica: Tajana Crnić, studentica medicinsko-laboratorijske dijagnostike na Medicinskom fakultetu u Rijeci; asistentica: Petra Močibov, gimnazijalka, Zagreb); sudionici: Ivana Trivić, Dunja Vučenović, Ivan Cuculić, Nino Grubišić
- tim se bavio razlikom između biljne i životinjske stanice, mikroskopiranjem te izolacijom DNA iz biljne i humane stanice; također su se bavili genetikom i zakonima nasljeđivanja

Projekt: „Srebro, zlato i vatreni medvjedići“ (voditelji: Lela Munjas, dipl. sanitarni inženjer, Tomislav Jurkić, dipl. ing. fizike); sudionici: Silvija Hnojčik, Nika Krajnović, Ana Galant, Tibor Pejić, Marija Čelar, Ana Marija Pongrac
- učili su temeljna kemijska načela i postupke kroz proučavanje svojstava različitih kemijskih spojeva i elemenata, brzine kemijskih reakcija, izrađivanje različitih vrsta fotografije, ogledala, eksplozivna svojstva različitih spojeva, kromatografiju

Projekt „Montemez“ (voditelj: Maja Crnić, prof. povijesti, Rijeka); sudionici: Ana Vukelić, Helena Vodopija, Marko Božac, Igor Sokolović
- cilj ovog projekta iz arheologije bio je pronaći lokaciju ostataka vrlo rijetke dvoapsidalne crkvice Sv. Franje o kojoj postoje rijetki pisani tragovi; pronađeni su tragovi žbuke, crijepa i keramike koji upućuju na naseljenost brda Montemez od prapovijesti do srednjeg vijeka; bavili su se i eksperimentalnom arheologijom vezanom uz tehnologiju izrade keramike na način kakav se koristio u brončano doba

- tijekom Kampa održane su 3 zajedničke radionice s temama:
„Znanost vs. pseudoznanost“: kako kritički razmatrati eksplozivne vijesti, kako razlikovati znanost od senzacionalizma i pseudoznanosti (voditelj: Nikola Biliškov, znanstveni novak pri Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu)
„Vatra, dim i pepeo“ – proučavanje eksplozivnih svojstava različitih kemijskih spojeva (voditelj: Josip Razum, profesor kemije iz Zagreba)
„Kako su živjeli ljudi u brončanom dobu“ – radionica iz eksperimentalne arheologije gdje su sudionici imali prilike isprobati različite načine paljenja vatre, izrade oruđa i oružja iz brončanog doba (voditelji: Paleo-tim, Darko Komšo, Robert Bilić, Pula)

- Zahvaljujuci ljubaznosti Nevija Ladavca i Ane, tijekom Kampa organiziran je izlet na Raspadalicu kod Buzeta i demonstracija slobodnog penjanja.

Slike: http://www.sci.hr/edu/2006/20060720_YSC3/

izvješće priredila: Valentina Mladinov
ysc3_kem_03.jpg

kemičari .........

ysc3_teh_04.jpg

tehnolozi .......

ysc3_gen_02.jpg

DNK ..........

Last edited by korado on Wed Jul 26, 2006 18:58; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Tue Jul 25, 2006 0:31    Post subject: Reply with quote

Ljetna škola arheologije, YSC arheolozi:
ysc3_arheo_08.jpg

arheolozi ........

Last edited by korado on Wed Jul 26, 2006 18:58; edited 1 time in total
Back to top
Dunja
Novi korisnik
Novi korisnik
PostPosted: Tue Jul 25, 2006 11:52    Post subject: Pozdrav iz Šibenika Reply with quote

Pozdrav iz Šibenika u kojeg smo došli u 2h. Nadam se da ćemo se nastaviti dopisivati i družiti
Dunja Smile
Back to top
View user's profile Send private message
white dragon
Novi korisnik
Novi korisnik
PostPosted: Tue Jul 25, 2006 12:13    Post subject: Reply with quote

(nažalost) završilo je osam prekrasnih dana ispunjene znanošću, zabavom i druženjem... Very Happy

htio bih samo reći kako je završna prezentacija odlično prošla... *nebih se čudio da ubrzo vidim mnogo ljudi na montemezu s škarama, sjekirom i lopatom Wink
Back to top
Kajo
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Tue Jul 25, 2006 21:47    Post subject: Reply with quote

pozdrav svima, stvarno je bilo super i nadam se da će dogodine ysc 4, pa se vidimo Smile
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
maja
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Wed Jul 26, 2006 19:49    Post subject: ARHEOLOGIJA Reply with quote

white dragon wrote:
(nažalost) završilo je osam prekrasnih dana ispunjene znanošću, zabavom i druženjem... Very Happy
htio bih samo reći kako je završna prezentacija odlično prošla... *nebih se čudio da ubrzo vidim mnogo ljudi na montemezu s škarama, sjekirom i lopatom Wink

pozdrav svim arheolozima sa YSC-a i onima koji nam se ubuduće namjeravaju pridružiti u našem radu i istraživanjima , uživajte u ostatku ljeta , pišite što ima novog kod vas i nađemo se za koji mjesec opet na Montemezu, Maja
Back to top
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Wed Jul 26, 2006 22:30    Post subject: Reply with quote

Vijest o završetku ljetne škole za mlade znanstvenike (i tehnologe) je prenio Glas Istre: http://www.sci.hr/edu/2006/20060720_YSC3/press/GI20060726_YSC3.hr
ili skenirano:
http://www.sci.hr/edu/2006/20060720_YSC3/press/gi_YSCIII_2s.jpg
Metro express:
http://www.sci.hr/edu/2006/20060720_YSC3/press/metro_YSCIII_2s.jpg
Na webu, vijest je prenio Parentium.com:
http://parentium.com/prva.asp?clanak=9683

Nakon Marina Baldinija, koji je posjetio YSC3, 22.07., danas je u osobnom razgovoru, naš najveći ekspert za dvoapsidalne crkve, Ivan Matejčić izrazio želju da vidi nalaze s lokaliteta crkve Sv. Franje, i procijenio da bi onaj debeli crijep mogao biti iz srednjeg vijeka, a ne antike. Potvrdio je i vaše procijene dimenzija, koje su u skladu s tadašnjim načinom gradnje ...........
Ako se sad opis te crkve pronađe u „Vizitacijama“, onda je na YSC-u napravljen značajan doprinos u otkrivanju i istraživanju jednog nepoznatog arheološko/kultnog objekta!

kao i u svakoj uzbudljivoj priči sad slijedi .... nastavlja se.....
Back to top
maja
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Thu Jul 27, 2006 7:51    Post subject: Reply with quote

korado wrote:
Vijest o završetku ljetne škole za mlade znanstvenike (i tehnologe) je prenio Glas Istre:
..........(snip) ........
Ako se sad opis te crkve pronađe u „Vizitacijama“, onda je na YSC-u napravljen značajan doprinos u otkrivanju i istraživanju jednog nepoznatog arheološko/kultnog objekta!

kao i u svakoj uzbudljivoj priči sad slijedi .... nastavlja se.....

Ovo je super vijest, voljela bi se prije nego idem na Brač naći sa Matejčićem i porazgovarati sa njim, inače nalazi su u zvjezdarnici u jednoj od kutija. Ako što uspiješ dogovoriti ja odmah dolazim..nestrpljiva sam..i tko će dočekati kraj kolovoza, ova me je vijest jako, jako obradovala, a vjerujem i moje arheologe koji su vrijedno radili, pozdrav Maja
Back to top
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Thu Jul 27, 2006 16:00    Post subject: Reply with quote

maja wrote:
.......... ova me je vijest jako, jako obradovala, a vjerujem i moje arheologe koji su vrijedno radili, pozdrav Maja

Danas je u Višnjanu, na tragu vaših nalaza, bila i Kristina Mihovilić (Arheološki muzej Istre - Pula), koju je posebno zanimao taj prapovijesni dio pronađenog na Montemezu.
U jesen se treba skupiti ekipa zainteresiranih i zajedno s ekspertima osmisliti nastavak za 2007.
Back to top
maja
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Thu Jul 27, 2006 19:39    Post subject: Reply with quote

korado wrote:
maja wrote:
.......... ova me je vijest jako, jako obradovala, a vjerujem i moje arheologe koji su vrijedno radili, pozdrav Maja

U jesen se treba skupiti ekipa zainteresiranih i zajedno s ekspertima osmisliti nastavak za 2007.

probaj nekako naći načina da pregledamo povijest porečke biskupije i vizitacije , ja ću proučavati ostalo i sakupiti čim više informacija, trebamo dobre veze u crkvenim krugovima ( ja ih imam ali u Rijeci) Maja
Back to top
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Thu Jul 27, 2006 20:40    Post subject: Reply with quote

maja wrote:
probaj nekako naći načina da pregledamo povijest porečke biskupije i vizitacije , ja ću proučavati ostalo i sakupiti čim više informacija, trebamo dobre veze u crkvenim krugovima ( ja ih imam ali u Rijeci) Maja

Riješimo to tako, da to potraze neki srednjoskolci/studenti iz Poreča i Rijeke, vjerojatno će se naći koji dragovoljac.
Back to top
Kajo
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Thu Jul 27, 2006 22:05    Post subject: Reply with quote

ako vam kako mogu ja pomoć, tu sam Smile
Back to top
maja
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Thu Jul 27, 2006 22:13    Post subject: Reply with quote

Kajo wrote:
ako vam kako mogu ja pomoć, tu sam Smile

naravno, svaka je pomoć dobrodošla(ipak si bliže Poreču od mene),treba u biskupiji doći do knjige vizitacija ( posjete nadležnih svim župama i crkvama)i to iz 18.st i ranije ako ima,lijepo od tebe što si se ponudio za pomoć, ako tebi treba za vaš auto (piturat bi znala) Very Happy Maja
Back to top
Kajo
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Fri Jul 28, 2006 18:00    Post subject: Reply with quote

maja wrote:

naravno, svaka je pomoć dobrodošla(ipak si bliže Poreču od mene),treba u biskupiji doći do knjige vizitacija ( posjete nadležnih svim župama i crkvama)i to iz 18.st i ranije ako ima,lijepo od tebe što si se ponudio za pomoć, ako tebi treba za vaš auto (piturat bi znala) Very Happy Maja

koji podatak treba nać u toj knjizi???
Back to top
maja
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Fri Jul 28, 2006 20:40    Post subject: Reply with quote

Kajo wrote:
maja wrote:

koji podatak treba nać u toj knjizi???

u KNJIZI VIZITACIJA treba naći podatak o crkvi Sv. Franje na Montemezu, napr. dali je zapisana u knjizi, ako je što se za nju navodi ( napr. kojoj je župi pripadala, u kakvom je stanju, da li se u njoj odžavaju mise) .Takve sam ja podatke tražila za jednu kapelicu u Rijeci blizu moije škole i našla sam ih u biskupskom arhivu u Senju. Izvidi kakva je procedura, da li što treba platiti, tko može pregledati tu knjigu, pa mi javi ili reci Koradu. Pisan dokument o njenom postojanju bi nam bio jako jako bitan . Ja sam u Rijeci još nekoliko dana. Maja
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Forum.sci.hr Forum Index -> YSC - Youth Science Camp All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum