Forum.sci.hr Forum Index
Registracija na forum samo uz dozvolu administratora - Registration of new users to forum only with admin autorization ! 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log inLog in 

Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   
Studenti u pelenama

Post new topic   Reply to topic    Forum.sci.hr Forum Index -> Roditelji
View previous topic :: View next topic  
Author Message
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Fri Jun 17, 2005 23:33    Post subject: Studenti u pelenama Reply with quote

Rasprave, sa i bez argumenata, o tome kad djecu početi učiti drugi jezik vuku se godinama, naniže!
Otkriće da se drugi jezik "u mozgu sprema na drugo mjesto" i ne postoji interferencija s prvim, potaklo je razmišljanje da se s dugim jezikom može započeti veoma rano, s 6 mjeseci:
http://babiestoday.com/resources/articles/bilingualbaby.htm
http://www.eltnews.com/features/kids/011_lw_1.shtml
http://toddlerstoday.com/resources/articles/trilingual.htm
itd ......
Svakako bi bilo dobro započeti dijete učiti drugi jezik ranije, recimo s 18 mjeseci.
Spuštanje na niže znači ogroman angažman roditelja.
Što se trećeg jezika tiče, postoje razna razmišljanja, ali bi ja bio zato da se, on se on kroz igru uči čim se prva dva savladaju, ..... obično tri godine.

Ima li netko osobnih razmišljanja ili iskustava na tu temu?

K.
mama1.jpg

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
boki
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Mon Jun 20, 2005 9:43    Post subject: Reply with quote

Ja sam poceo uciti engleski jezik jos u vrticu sa kojih 4-5 godina. Kada sam krenuo u osnovnu skolu moj razred je bio odabran da uci njemacki. No sada nakon 9 godina ucenja njemackog, mogu reci da znam jaako malo, a engleski koji mi je bio uvijek usput, kojeg nisam vise razvijao , tipa tecaja i sl je napredovao i usavrsio se bolje nego moj njemacki koji mi je takoreci pasivan jezik. No opet sam sretan jer uz materinji poznajem 2 strana jezika.

Evo to je moje iskustvo.

Ja mislim da djecu trba vec od malena uciti 2 strana jezika, kof mene nema nikakve interferencije ali kada mi manjkaju neke rijeci, zderem se jer ju znam na onom drugom jeziku.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
nikola
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Tue Aug 30, 2005 19:58    Post subject: Reply with quote

boki wrote:
No sada nakon 9 godina ucenja njemackog, mogu reci da znam jaako malo, a engleski koji mi je bio uvijek usput, kojeg nisam vise razvijao , tipa tecaja i sl je napredovao i usavrsio se bolje nego moj njemacki koji mi je takoreci pasivan jezik.

MIslim da bi to moglo biti zbog same koncepcije učenja njemačkog jezika u školama i općenite prisutnosti engleskog. Naime, njemački se praktički uči samo " na papiru", bez neke veće prakse, a s engleskim dolazimo stalno u kontakt npr preko filmova i slično. Moglo bi se iz toga zaključiti, učenje jezika metodom "rješavanja radne bilježnice" je OK, ali tak se može naučiti gramatika jezika, ali ne i sam jezik...

p.s. pošto je ovo moj prvi post na forumu, lijep pozdrav svima!

Nikola Strah
Back to top
View user's profile Send private message
ana
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Wed Aug 31, 2005 1:29    Post subject: Reply with quote

nikola wrote:
Naime, njemački se praktički uči samo " na papiru", bez neke veće prakse, a s engleskim dolazimo stalno u kontakt npr preko filmova i slično.

Jako tocno, barem sto se tice mog iskustva s ucenjem stranih jezika. Naravno, puno toga ovisi i o nacinu na koji je koncipirana nastava, koliko se na satu potice razgovor. Ali svejedno puno pomaze izlozenost jeziku i izvan skole (kod nas se masovno njemacki nauci preko sezone buduci da je puno, ako ne i vecina, turista iz njemackog govornog podrucja). I da postoji njemacki Cartoon Network, sigurno bi vise djece znalo njemacki :)

Ana
Back to top
View user's profile Send private message
Post new topic   Reply to topic    Forum.sci.hr Forum Index -> Roditelji All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum