Forum.sci.hr Forum Index
Registracija na forum samo uz dozvolu administratora - Registration of new users to forum only with admin autorization ! 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log inLog in 

Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   
Završio je 3 ili Znanstveni kamp mladih
Goto page Previous  1, 2, 3

Post new topic   Reply to topic    Forum.sci.hr Forum Index -> YSC - Youth Science Camp
View previous topic :: View next topic  
Author Message
maja
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 13:00    Post subject: Reply with quote

Kajo wrote:
maja wrote:

Osim toga čitam i srednjevjekovnu hrvatsku arheologiju i tamo se spominju samo dvije takve crkve(dvobrodne, sa dvije apside) u Zadru i u Balama.Pozdrav Maja

e da, pričao mi je tata o dvoapsidnoj crkvi u Balama, naime prije jedno 10 godina renovirali su tu crkvu, ali tata mi je rekao da koliko se on sijeća(nije siguran) crkva nije imala žbuku od pijeska vec samo kamen i zemlja, a na to mi je mama dodala jednu neznam dal vaznu ili navaznu činjenicu, nikad prije ni poslije se nije desilo da se na jednom gradilištu svi razbole, a dva su dobila tuberkulozu, tata je na to reko samo da je puhao neki vjetar pa da je od toga, neznam dali je to bilo važno spomena ali eto
pozdrav, klaudio

Evo cijela naša prepiska poprima oblik romana u nastavcima. Danas sam pričala jednim svojim profesorom koji se upravo bavi nazivima i ima podatke za sve i svašta, na specijalki nije upisano ime brda Montemez(ali ni jedno drugo). MOžda se uskoro vidimo jer bi on volio vidjeti to mjesto.
Još čekam podatke o ove arheologinje o vizitacijama, a probat ću i ja zvati u arhiv.Ima svakojakih priča koje uvijek ne treba odbaciti, nego jednostavno primiti na znanje. Možda bi bilo dobro da mi pošalješ svoj osobni mail za kontakt, a da na forumu objavimo samo rezultate onoga što nađemo.Može? pozdrav Maja
Back to top
View user's profile Send private message
Kajo
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 21:37    Post subject: Reply with quote

maja wrote:

Evo cijela naša prepiska poprima oblik romana u nastavcima. Danas sam pričala jednim svojim profesorom koji se upravo bavi nazivima i ima podatke za sve i svašta, na specijalki nije upisano ime brda Montemez(ali ni jedno drugo). MOžda se uskoro vidimo jer bi on volio vidjeti to mjesto.
Još čekam podatke o ove arheologinje o vizitacijama, a probat ću i ja zvati u arhiv.Ima svakojakih priča koje uvijek ne treba odbaciti, nego jednostavno primiti na znanje. Možda bi bilo dobro da mi pošalješ svoj osobni mail za kontakt, a da na forumu objavimo samo rezultate onoga što nađemo.Može? pozdrav Maja

naravno da može klaudio.gasparini@hotmail.com

sa wikipedije:
Na području sela Strpačići, 1 km od Višnjana, pronađene su bakrene naušnice i igle iz brončanog doba. Od 2000. do 1000. g. pr. Kr. naseljavaju se Iliri, a kasnije i Kelti. Ostaci iz tog razdoblja postoje na brežuljku Montemez u blizini Višnjana, a ime na keltskom znači lijepa uzvisina. Vrijedni pronalasci raznog keramičkog posuđa, i drugi ostaci iz tog razdoblja pronađeni su i u samom Višnjanu. Zapadno od Višnjana nalazilo se u antici i srednjem vijeku poznato naselje Dilian sa samostanom i crkvom sv. Mihovila iz 11. st. Radi značaja lokaliteta započela su istraživanja na međunarodnom nivou.

ako su tamo nađeni ostaci, znači da je vec netko kopao, dali bi kako mogli saznat tko je kopao i pitat njega nešto o crkvici, i di se uopce držu ti iskopani ostaci, možda je tamo neki dio crkvice
------------------------------------------------------------------------------------
evo još jedan ulomak iz iste one knjige(ne kužim prvi dio rečenice): "Nel borgo operavano le confraternite o scuole di S. Antonio, del SS. Sacramento, del Rosario, di Sant' Elena, di S. Rocco, di S.Francesco, di S. Quirino e della S. Maria Magddalena."
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
maja
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 22:31    Post subject: Reply with quote

Kajo wrote:
maja wrote:

naravno da može klaudio.gasparini@hotmail.com

sa wikipedije:
Na području sela Strpačići, 1 km od Višnjana, pronađene su bakrene naušnice i igle iz brončanog doba. Od 2000. do 1000. g. pr. Kr. naseljavaju se Iliri, a kasnije i Kelti. Ostaci iz tog razdoblja postoje na brežuljku Montemez u blizini Višnjana, a ime na keltskom znači lijepa uzvisina. Vrijedni pronalasci raznog keramičkog posuđa, i drugi ostaci iz tog razdoblja pronađeni su i u samom Višnjanu. Zapadno od Višnjana nalazilo se u antici i srednjem vijeku poznato naselje Dilian sa samostanom i crkvom sv. Mihovila iz 11. st. Radi značaja lokaliteta započela su istraživanja na međunarodnom nivou.

ako su tamo nađeni ostaci, znači da je vec netko kopao, dali bi kako mogli saznat tko je kopao i pitat njega nešto o crkvici, i di se uopce držu ti iskopani ostaci, možda je tamo neki dio crkvice
------------------------------------------------------------------------------------
evo još jedan ulomak iz iste one knjige(ne kužim prvi dio rečenice): "Nel borgo operavano le confraternite o scuole di S. Antonio, del SS. Sacramento, del Rosario, di Sant' Elena, di S. Rocco, di S.Francesco, di S. Quirino e della S. Maria Magddalena."

Ovaj dio pitamo KOrada da nam prevede, a što se tiče iskapanja zaista ne znam, najveći broj nalaza iz brončanog dobau Višnjanu našli smo mi lani na kampu,do tada mislim da u Višnjanu nije nitko kopao. Ova istraživanja na međunarodnom nivou trebala bi biti poznata arheolozima u Puli i u Poreču-treba njih pitati. Bilo je slučajeva da se nešto istraživalo, ali to nije nigdje objavljeno pa su se podatci i nalazi zagubili u nekim privatnim zbirkama . I ja sam to čitala na vikipediji! Kao što vidiš arheologija je puno više od ˇčeprkanjaˇpo zemlji. A možda su istraživanja bila planirana pa nisu ostvarena. Maja
Back to top
Kajo
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 22:57    Post subject: Reply with quote

maja wrote:

Ovaj dio pitamo KOrada da nam prevede, a što se tiče iskapanja zaista ne znam, najveći broj nalaza iz brončanog dobau Višnjanu našli smo mi lani na kampu,do tada mislim da u Višnjanu nije nitko kopao. Ova istraživanja na međunarodnom nivou trebala bi biti poznata arheolozima u Puli i u Poreču-treba njih pitati. Bilo je slučajeva da se nešto istraživalo, ali to nije nigdje objavljeno pa su se podatci i nalazi zagubili u nekim privatnim zbirkama . I ja sam to čitala na vikipediji! Kao što vidiš arheologija je puno više od ˇčeprkanjaˇpo zemlji. A možda su istraživanja bila planirana pa nisu ostvarena. Maja

problem je jedino "Nel borgo operavano le confraternite o scuole di...", znači nešto kao: u selu su utjecale(djelovale, radile) škole i confraternite(ovo confraternite mi je problem)
a za borgo mi se čini da je placa, ali je google rekao selo pa nek bude
Back to top
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 0:07    Post subject: Reply with quote

Kajo wrote:
Ovaj dio pitamo Korada da nam prevede,

confraternite - bratstva
borgo - gradić

Što se wikipedije tiče, to je unijela Ana i tekst nije sređivan nakon toga, a trebali bi .
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
maja
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 8:49    Post subject: Reply with quote

korado wrote:
Kajo wrote:
Ovaj dio pitamo Korada da nam prevede,

confraternite - bratstva
borgo - gradić

Što se wikipedije tiče, to je unijela Ana i tekst nije sređivan nakon toga, a trebali bi .

Sredit ćemo kad nam se poslože stvari. Ovaj dio bi se odnosio na crkvene škole koje su djelovale a sigurno su bile vezane za benediktince.Htjela sam pitati kada je napisan ovaj tekst na tal. odnosno na koje se vrijeme odnosi. Valentina je spominjala 16. stoljeće. Maja
Back to top
Kajo
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 9:48    Post subject: Reply with quote

maja wrote:

Sredit ćemo kad nam se poslože stvari. Ovaj dio bi se odnosio na crkvene škole koje su djelovale a sigurno su bile vezane za benediktince.Htjela sam pitati kada je napisan ovaj tekst na tal. odnosno na koje se vrijeme odnosi. Valentina je spominjala 16. stoljeće. Maja

za ono s brdima ne piše

a za udruge(bratstva) piše da su ih francuzi od napoleona zatvorili 1806., a 1845. je austrija vratila sredstva(imovinu) vlasnicima

"Queste confraternite furono chiuse dai Francesi di Napoleone nel 1806 ed appena nel 1845 l'Austria provvide a restituire i beni ai proprietari."
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Forum.sci.hr Forum Index -> YSC - Youth Science Camp All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum