Forum.sci.hr Forum Index
Registracija na forum samo uz dozvolu administratora - Registration of new users to forum only with admin autorization ! 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log inLog in 

Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   
Montemez – St. Francesco?

Post new topic   Reply to topic    Forum.sci.hr Forum Index -> YSC - Youth Science Camp
View previous topic :: View next topic  
Author Message
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 2:12    Post subject: Montemez – St. Francesco? Reply with quote

Montemez – St. Francesco?

Kako je cijela diskusija završila u opću temu, evo vam nova, da se ne mora skrolati kroz sve poruke na: /viewtopic.php?t=266

Sažetak istraživanja:
1.) Na skeniranim katastarskim kartama iz 1820. , na Montemezu (Monte nez) nalazi se ucrtana neobična građevina s dvije "izbočine". O tome se već pisalo na forumu: /viewtopic.php?t=24&highlight=monte
2.) Brdo u posljednjih stotinjak godina nekoliko puta mijenja ime, a u srednjem vijeku se zvalo St. Francesco (Sveti Franjo)
3.) U usmenoj predaji je Montemez bio „grad“
4.) Službeno nitko ne zna za moguće postojanje ostataka, rijetkog tipa dvoapsidalnih crkvi, na Montemezu.
5.) Mladi istraživači (YSC 2006), arheolozi, tijekom rekognosciranja brda, nalaze na crijep i vapnenu žbuku u površinskom sloju šumskog tla.
6.) Traga se za pisanim dokumentima o tom bivšem, sad izgubljenom sakralnom objektu.
.
mmez_sfrancesco.jpg

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Kajo
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 12:02    Post subject: Reply with quote

se meni samo čini ili stvarno na karti iz 1820. piše da za Markovac da je to Cerneca?? svjedeno, Cerneca svakoko nije naziv za Montemez, to je sigurno
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 13:52    Post subject: Reply with quote

Kajo wrote:
se meni samo čini ili stvarno na karti iz 1820. piše da za Markovac da je to Cerneca?? svjedeno, Cerneca svakoko nije naziv za Montemez, to je sigurno

Cerneca je prijasnji naziv za selo Bokići (najbliže Montemezu), pa su neki autori napravili konfuziju s imenima, koja se vuče do danas kroz literaturu o gradinama u Istri. Mislim da ce to trebati pojasniti u posebnom poglavlju kad budete slagali izvješćee na kraju projekta.
Back to top
maja
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 16:31    Post subject: Reply with quote

korado wrote:
Kajo wrote:

Cerneca je prijasnji naziv za selo Bokići (najbliže Montemezu), pa su neki autori napravili konfuziju s imenima, koja se vuče do danas kroz literaturu o gradinama u Istri. Mislim da ce to trebati pojasniti u posebnom poglavlju kad budete slagali izvješćee na kraju projekta.

Još smo daleko od kraja, sada je najbitnije da nađemo pisani spomen, dokument, izvješće..o crkvi. Inače mislim austrijanci kakvi su perfekcionisti ne vjerujem da bi nacrtali nešto čega nema i još netočno.Ima jedna knjiga Crkve u Istri( ne znam autora)do koje ću doći i vidjeti ima li štogod u njoj. Inače, hvala na novim podatcima. Postoji li mogućnost da se u talijaniziranom nazivu Montemez krije slavensko/ hrvatsko ime napr. Munte..(što bi u korjenu moglo imati hrv. ime Mutimir- evo samo naglas razmišljam..?Maja
Back to top
View user's profile Send private message
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 23:59    Post subject: Reply with quote

Kad se zna koliko se imena toponima tesko mijenjaju, onda nije za odbaciti ni Baldinijeva hipoteza da je Montemez talijanizirani naziv brda "Nez" kod kojeg je došlo do transformacije "n" u "m" zbog fonetskog utapanja u riječi.

Kako se pretpostavlja da je riiječ "nez" u jeziku starih Histra značila "grad", onda u stvari imamo najbolji opis one gradine koja je gore.
.
Back to top
Kajo
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 10:21    Post subject: Reply with quote

korado wrote:
Kad se zna koliko se imena toponima tesko mijenjaju, onda nije za odbaciti ni Baldinijeva hipoteza da je Montemez talijanizirani naziv brda "Nez" kod kojeg je došlo do transformacije "n" u "m" zbog fonetskog utapanja u riječi.

Kako se pretpostavlja da je riiječ "nez" u jeziku starih Histra značila "grad", onda u stvari imamo najbolji opis one gradine koja je gore.
.

znači ime Montenez je zapravo prvo ime brda i to bi ime trabali koristiti?
Back to top
maja
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 12:39    Post subject: Reply with quote

Kajo wrote:
korado wrote:

.

znači ime Montenez je zapravo prvo ime brda i to bi ime trabali koristiti?

Tražeći podatke o sakralnoj arhitekturi srednjeg vijeka(naročito 10. i11. st) naišla sam na jedan tlocrt ( sv. Mihovil - Lim) koji mi jako sliči tlocrtu Sv. Franje na karti - tamo ucrtane apside nisu jednake- simetrične,već jedna izgleda kao moguća dogradnja sa strane - gradnja te i takovih crkvi pada u razdoblje nakon 1000.g(kada se očekivao sudnji dan) kada se crkva reformira pod okriljem benediktinaca! - samostan u blizini Monteneza? sve može imati i neimati smisla . Narvno da se u nedostatku dokaza i pisanog teksta može puno toga uzimati u obzir- noviji tekstovi koji govore o etnogenezi Ilira bitno se razlikuju od onoga što smo mi učili..
Jezik i pismo Ilira velika su nepoznanica( nema originalnih izvora). Možda ne bi bilo lošepogledati šta na albanskom znači riječ nez _ filolozi trvde kako je njihov jezik najsličniji ilirskom.
Back to top
Kajo
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Sat Jun 09, 2007 22:14    Post subject: Reply with quote

evo nakon dugog vremena baš malo promatram onu katastarsku kartu, i uočio sam da velika crkva nasred grada nije u jednakom položaju kao naš objekt, a sve bi crkve trebale imat apsidu prema istoku, pa me onda zanima, dali imamo razloga sumljati u vjernost karte?
Back to top
maja
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Sun Jun 10, 2007 21:41    Post subject: Reply with quote

Kajo wrote:
evo nakon dugog vremena baš malo promatram onu katastarsku kartu, i uočio sam da velika crkva nasred grada nije u jednakom položaju kao naš objekt, a sve bi crkve trebale imat apsidu prema istoku, pa me onda zanima, dali imamo razloga sumljati u vjernost karte?

Pozdrav, evo pomalo se budimo što znači da se YSC bliži i da jedva čekamo da počne- barem što se mene tiče. Čula sam da si se ponudio za pomoć na kampu i to me veseli -shvatila sam da se to odnosi na arheologe. Imat ćemo dosta posla i vrlo zahtjevne zadatke,a ti do početka iskopaj podatke o lokalitetu Voštene i Glogovcu. Ispitaj malo tko zna kakve priče ili legende vezane za ta mjesta. Ne moraš mi sve što nađeš pisati na forumu, samo javi da li si što uspio.
A u vezi katastarske karte, na koju veliku crkvu nasred grada misliš? Što se tiče apsida imaš pravo, ali uvijek postoje iznimke. Malo ću je prokomentirati sa arheolozima ovdje u Rijeci. Maja
Back to top
Kajo
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Sun Jun 17, 2007 12:54    Post subject: Reply with quote

maja wrote:
Kajo wrote:

Pozdrav, evo pomalo se budimo što znači da se YSC bliži i da jedva čekamo da počne- barem što se mene tiče. Čula sam da si se ponudio za pomoć na kampu i to me veseli -shvatila sam da se to odnosi na arheologe. Imat ćemo dosta posla i vrlo zahtjevne zadatke,a ti do početka iskopaj podatke o lokalitetu Voštene i Glogovcu. Ispitaj malo tko zna kakve priče ili legende vezane za ta mjesta. Ne moraš mi sve što nađeš pisati na forumu, samo javi da li si što uspio.
A u vezi katastarske karte, na koju veliku crkvu nasred grada misliš? Što se tiče apsida imaš pravo, ali uvijek postoje iznimke. Malo ću je prokomentirati sa arheolozima ovdje u Rijeci. Maja

mislim na najvecu crkvu u središtu starog grada. Iznimke naravno postoje, znam ih ja par, ali nisam sigura dali su ih još onda radili, odnosno logički je za zaključit da su prije držali više do toga nego sada. A što se tiče same crkve Sv. Kvirika i Julijite(nisam siguran dali je Julijita ili nešto slično, to je najveca crkva u višnjanu, ova o kojoj pričamo) onda danas ne stoji onako kako je ucrtana na karti

Za Voštene sam uspio saznat položaj, i nešto o partizanima...a za Glogovac, tamo je bio jedan kažun i neka jama u koju su partizani bacili 2 njemca, inače glogovac ili kako ga mi zovemo gologovac je jednom bio poznat po tome jer se sa njega vidjelo 12 tornjeva, sad se vide 3, jedan je od viših brežuljaka u okolici, a u njegovom poznožju nalazi se Badavac, izvor pitke vode, ima neki sunčani sat, i još nekoliko stijena na kojima su ispisani tekstovi na glagoljici

Tijekom ove sedmice cu se još malo angažirat i raspitat se malo okolo
Back to top
ana
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Thu Jun 21, 2007 15:38    Post subject: Reply with quote

Kajo wrote:

A što se tiče same crkve Sv. Kvirika i Julijite(nisam siguran dali je Julijita ili nešto slično, to je najveca crkva u višnjanu, ova o kojoj pričamo) onda danas ne stoji onako kako je ucrtana na karti

Ta je crkva konacni oblik poprimila tek 1833. godine, a vasa karta je iz 1820. pa vjerojatno otuda dolazi razlika u smjestaju.

Ana
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Forum.sci.hr Forum Index -> YSC - Youth Science Camp All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum