Forum.sci.hr Forum Index
Registracija na forum samo uz dozvolu administratora - Registration of new users to forum only with admin autorization ! 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log inLog in 

Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   
ameri, sloboda govora .. pih!

Post new topic   Reply to topic    Forum.sci.hr Forum Index -> Rasprave
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Izidor
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Mon Jan 30, 2006 23:59    Post subject: ameri, sloboda govora .. pih! Reply with quote

Koji se ovo vrag dogadja tamo preko bare? Cenzuriranje znanstvenih radova o mozda najbitnijem svjetskom pitanju jer nisu po voli velikog bosa?! Znanost nije bas znanost ako se nama ne svidja rezultat? Rolling Eyes Shocked

Super im je ta sloboda govora. Novinari mogu sve pisat, ali znanstvenici ne smiju sve objavljivat, al sto se mi brinemo uskoro ce i novine dobiti svoje povjerenike pa se nece imati tko buniti jer ce svi biti na istome.

Ne vjerujem da je veliki bijeli poglavica toliko glup, sto se zaista dogadja? Koja je druga strana price, ako je ima?
Back to top
View user's profile Send private message
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Tue Jan 31, 2006 0:21    Post subject: Re: ameri, sloboda govora .. pih! Reply with quote

Izidor wrote:
Koji se ovo vrag dogadja tamo preko bare? Cenzuriranje znanstvenih radova
........ (snip) .........
Koja je druga strana price, ako je ima?

A koja je tvoja strana, kad nisi naveo primjer Smile
Svugdje znanstveni radovi moraju proći recenziju prije objavljivanja, da bi bili takvi. Ako to ne prođu, mogu se objaviti van znanstvenih časopisa ...
Cenzura se obično ne radi na taj način, nego kod dodjele novca za projekte. To je veoma efikasno, te u znanosti i edukaciji to svi rade, ... pa i ovi naši.

K.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Izidor
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Wed Feb 01, 2006 6:59    Post subject: Reply with quote

ono sto ja "znam" je ono sto sam imao prilike vidjet na Tv-u ili po netu a to izgleda otprilike ovako: predsjedniku se ne svidja da mu neki klinac trubi o zatopljavanju jer bi se mogla skupit poveca ekipa koja ce podrzavat promjene a onda bi se i neki politicari mogli priklonit toj ekipi zbog glasova a onda bi moglo stvarno doc do nekakvih promjena a te promjene dojdu puno para i nikako ne stimaju u gospodarskoj racunici jer bi taj novac mozda bilo bolje utrositi u recimo odranu ... pa ajmo mi zatvorit usta tom znanstveniku. a giljotina je izasla iz mode, steta.

ono sto mi je cudno je izravnost postupka. nisam navikao da se u demokraciji jednostavno kaze :"bolje ti je muci!" inace to ide na nesto finiji nacin sa rezanjem sredstava, odbijanjem projekata, ocrnjavanjem po medijimi, placanjem drugih "pametnijih" znanstvenika koji ce potkopavat ugled ovog. to bi bio nacin civiliziranog drustva. sto ne?

ma jos sam ja u utopiji.... Wink

ono sto me zanimalo je: sto je taj lik stvarno napravio da je uzrokovao takvu odmazdu predsjednika. jer nebi li znanost trebala biti nepristrana i ne imati bas nikakve veze sa predsjednikom? mislim da krivulja srednjih mjesecnih vrijednosti temprerature u zadnjih 25 godina ne vrijedja nikog izravno! no opet.. opake su te krivulje Twisted Evil

mislim da sam cijelo vrijeme nedovoljno precizan, zanima me slucaj Jamesa Hansena. Nesto sto sam vidio o tome se nalazi na CroEosovoj stranici.
Back to top
Stefan
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Wed Feb 01, 2006 21:48    Post subject: Reply with quote

Izidor wrote:
ono sto ja "znam" je ono sto sam imao prilike vidjet na Tv-u ili po netu a to izgleda otprilike ovako: predsjedniku se ne svidja da mu neki klinac trubi o zatopljavanju jer bi se mogla skupit poveca ekipa koja ce podrzavat promjene a onda bi se i neki politicari mogli priklonit toj ekipi zbog glasova a onda bi moglo stvarno doc do nekakvih promjena a te promjene dojdu puno para i nikako ne stimaju u gospodarskoj racunici jer bi taj novac mozda bilo bolje utrositi u recimo odranu ... pa ajmo mi zatvorit usta tom znanstveniku. a giljotina je izasla iz mode, steta.

Kad smo vec na temi globalnog zatopljenja, sam primjer neželjene suradnje SAD-a s drugim državama je Kyoto sporazum...

Dakle, sporazum iz Kyota je pod čestim kritikama jer ga neke razvijene zemlje smatraju restriktornim, a neke nerazvijene neokolonijalističkim. Budućnost sporazuma iz Kyota je nesigurna poglavito zbog američkog odbacivanja.

Da bi postao valjan sporazum iz Kyota mora ratificirati barem 55 zemalja, koje su odgovorne za 55% emisije CO2 iz 1990. godine. Kako je američki predsjednik Bush povukao SAD ("najveći svjetski zagađivač" odgovoran za preko 33% emisije ugljičnog dioksida ) iz protokola, te ga ocijenio "štetnim za američke gospodarske interese" EU nagovara ostale zemlje (poglavito Rusku federaciju sa 17.4% emisije CO2) da ratificiraju sporazum. Trenutno je sporazum ratificiralo 119 zemalja, odgovornih za oko 44.07% emisije CO2 .
Back to top
Josko
Vrlo čest korisnik
Vrlo čest korisnik
PostPosted: Thu Feb 02, 2006 11:28    Post subject: Reply with quote

Ima zanimljivosti u tom sporazumu.

Zašto Rusija ne potpisuje?
Rusija ima daleko manje emisije CO2 po svojoj površini nego što je granica koju određuje sporazum. Međutim, oni traže da se granica još podigne. Zašto? Sporazum ostavlja mogućnost da jedna zemlja ustupi svoju "neiskorištenu" emisiju drugim zemljama pa Rusi u tome vide dobar izvozni proizvod Smile

Ovo sam čuo na jednom predavanju, predavač je to navodno čuo iz usta jednog ruskog znanstvenika.
Back to top
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Thu Feb 09, 2006 3:34    Post subject: Reply with quote

Priča o toj "slobodi govora" u NASA-i ide dalje, oni koji su
kršili tu slobodu sad su bez posla:
http://science.slashdot.org/science/06/02/08/1240226.shtml
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Forum.sci.hr Forum Index -> Rasprave All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum