Forum.sci.hr Forum Index
Registracija na forum samo uz dozvolu administratora - Registration of new users to forum only with admin autorization ! 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log inLog in 

Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   
Novo izdavaštvo, nove edukacijske norme

Post new topic   Reply to topic    Forum.sci.hr Forum Index -> Rasprave
View previous topic :: View next topic  
Author Message
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Thu Aug 11, 2005 23:53    Post subject: Novo izdavaštvo, nove edukacijske norme Reply with quote

Ovo bujanje izdavaštva donosi svakakva iznenađenja. Danas sam u trgovini mješovitom robom naišao na knjigu „Astronomija“ Freda Hoyla. Vise od 300 stranica. 29 kuna, Marjan tisak- Split. Poznat autor, niska cijena, … kupljeno na neviđeno.

Odmah tijekom prvog listanja, prijevod Zlatko Britvić?
Upali se sijalica da u ruci držim crno bijelu, džepnu verziju knjige „Astronomija“ koju su izdali Zagrebačka Mladost i slovenska Mladinska knjiga 1971. godine. Tada je to bilo u enciklopedijskom formatu … kultna knjiga.
Danas, crno bijeli reprint, podatci iz 1970 godine, Mars s kanalima, o Sunčevom se sustavu ništa ne zna …. Na prvoj se stranici kočoperi godina izdanja 2005. a da nigdje ne stoji godina izdanja originala od prije 35 godina! Znanstvena antipropaganda, da, bas u stilu u kojem Sunčev sustav gledaju astrolozi.

Prvi, povijesni dio knjige je kao i 1970. godine, kad je bio u originalu objavljen kao Frontiers of Astronomy, mali dragulj.
Ostalo je … svašta …ovako objavljeno bez naglaska povijesne dimenzije knjige i komentara jedna zlouporaba nad autorom, prevoditeljem, edukacijom i kupaca.

Što sad reći?
astronomija_fh_s.jpg

Naslovnica nove (stare) knjige

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
ana
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Mon Aug 22, 2005 20:47    Post subject: Re: Novo izdavaštvo, nove edukacijske norme Reply with quote

korado wrote:
Što sad reći?

Nije to prvi put da se radi reprint postojecih izdanja. Tako se kod mene doma nasla knjiga o Egiptu iz serije drevnih civilizacija. Isto kao i za ovu knjigu iz astronomije, izgledalo je kao super ideja tako nesto izdati, dok nisam pocela citati i skuzila da mi je stil odnekud poznat. I stvarno, postoji knjiga iz koje su preuzeti tekst i fotografije te razlomljeni na 6, 8 ili koliko vec knjiga, za svaku civilizaciju po jedna. Mozda to i nije tako lose, buduci da je cijena stvarno pristupacna, a i moze se birati koju knjigu kupiti, jedino fali biljeska na 1. ili 2. stranici da je to ustvari reprint.

Mozda te izdavacke kuce i pitaju nekog za misljenje sto stampati. Tako bi ih se moglo usmjeriti na neke dobre knjige koje su do sada stampane u stvarno skromnoj nakladi, kao npr. "Astronomska pocetnica" od Dragice i Zeljka (koju je sad stvarno tesko / nemoguce nabaviti).

Ana
Back to top
View user's profile Send private message
Josko
Vrlo čest korisnik
Vrlo čest korisnik
PostPosted: Sun Feb 19, 2006 14:03    Post subject: Re: Novo izdavaštvo, nove edukacijske norme Reply with quote

Ja sam kupio tu knjigu i čini mi se da su neke formule krivo napisane. Valjda je bilo preskupo printat razlomke pa su samo sve pomnožili.
Ali za 29kn se ne žalim.

Pošto ne poznajem original, bilo mi je zabavno prokužit u koje doba je napisana. Pomislio sam da je čak 60-ih Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Post new topic   Reply to topic    Forum.sci.hr Forum Index -> Rasprave All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum