Forum.sci.hr Forum Index
Registracija na forum samo uz dozvolu administratora - Registration of new users to forum only with admin autorization ! 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister   ProfileProfile   Log inLog in 

Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   
Snimljena tamna tvar
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    Forum.sci.hr Forum Index -> Novosti
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Josko
Vrlo čest korisnik
Vrlo čest korisnik
PostPosted: Tue Aug 22, 2006 8:17    Post subject: Snimljena tamna tvar Reply with quote

Mada sam ja još uvijek malo skeptičan kad su Ameri u pitanju... Smile

Vjerujem da svi znate engleski, ali ja ću probat napisat kratku fabulu na hrvatskom pa ako negdje griješim, ispravite me.
Slika prikazuje sudar dviju skupina galaksija. Galaksije se sastoje od normalne tvari i tamne tvari. Normalnu tvar vidimo, dok tamnu tvar prepoznajemo samo po gravitacijskom utjecaju. Tamnoj tvari ne smetaju prepreke. Na slici je kombinacija dva mjerenja. Crveno je snimak sudara galaksija snimljen sa Chandra X-ray teleskopom, a plavo je raspored mase izmjeren pomoću metode gravitacijske leće. Vidi se da plavi oblak zadržava prilično pravilan oblik, dok se crveni izobličuje interakcijom svojih čestica.

http://www.world-science.net/othernews/060821_darkmatter.htm

http://www.space.com/scienceastronomy/060821_dark_matter.html
060821_dark_matter_03.jpg

Back to top
View user's profile Send private message
Josko
Vrlo čest korisnik
Vrlo čest korisnik
PostPosted: Tue Sep 12, 2006 9:21    Post subject: Reply with quote

Eh.... nastavak priče se naplaćuje. Confused
http://www.newscientistspace.com/article.ns?id=mg19125684.200&feedId=space_rss20

Javili su se zagovaratelji alternativne teorije gravitacije koji sumnjaju tamnu tvar. Smatraju da je pri izračunavanju raspodjele mase koja uzrokuje efekt gravitacijske leće, trebalo uzet u obzir i njihovu teoriju.
Back to top
korado
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Tue Sep 12, 2006 12:36    Post subject: Reply with quote

Josko wrote:
Eh.... nastavak priče se naplaćuje. Confused

zza sve, a ne samo za to Sad
http://www.newscientist.com/contents/issue/2568.html
http://www.newscientist.com/channel/fundamentals/mg19125681.400-relativity-drive-the-end-of-wings-and-wheels.html
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Josko
Vrlo čest korisnik
Vrlo čest korisnik
PostPosted: Wed Jan 10, 2007 10:02    Post subject: Reply with quote

Priča se nastavlja... ova slika je zaista podigla dosta prašine. Pojavljuju se i teorije o novoj sili:
http://tinyurl.com/yke3qk

Manja skupina galaksija se giba prebrzo, 30-40% brže nego što bi trebala uzevši u obzir samo gravitaciju. Ukoliko nema većih grešaka u mjerenjima ili teoriji, trebala bi postojati i nova "tamna sila".
Back to top
Josko
Vrlo čest korisnik
Vrlo čest korisnik
PostPosted: Wed Jan 10, 2007 10:17    Post subject: Reply with quote

...ali novo, novo, najnovije! Smile
I naše susjedne patuljaste galaksije su nam prebrze:
http://tinyurl.com/y37vrf

Što to sad znači? Susjedi nam bježe? Ili možda naša galaksija ima duplo više tamne tvari nego što smo utvrdili prema brzinama zvijezda na rubu?
Trag neutralnog vodika koji ostaje iza Magellanovog oblaka i okružuje Mliječnu stazu ukazuje na to da se ipak radi o galaksiji-satelitu.

Dakle imamo situaciju da nam prvo treba tamna tvar da bi objasnili gibanje zvijezda na rubu galaksije, zatim nam treba duplo više za galaksiju-satelit, a onda nam ni tamna tvar nije dovoljna za objasniti sudar dva skupa galaksija. Meni je sve to malko čudno... A vama?

Možda ipak na kraju otkrijemo čestice tamne tvari i nosioce tamne sile...
ili...
MOdified Newtonian Dynamics (MOND)...
Back to top
Izidor
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Wed Jan 10, 2007 10:48    Post subject: Reply with quote

Josko wrote:
nosioce tamne sile...

Darth Vader?! Wink

Jedino sto se meni cini je da neznamo dovoljno. primjetio sam da raspored tamne tvari moze bitno utjecati na oblikovanje normalne materije, mozda je u tome kvaka? Neznam, ali zanimljivo je svakako.
Back to top
Josko
Vrlo čest korisnik
Vrlo čest korisnik
PostPosted: Thu Jan 11, 2007 9:26    Post subject: Reply with quote

Izidor wrote:

Jedino sto se meni cini je da neznamo dovoljno. primjetio sam da raspored tamne tvari moze bitno utjecati na oblikovanje normalne materije, mozda je u tome kvaka? Neznam, ali zanimljivo je svakako.

Ne znam što točno misliš pod "oblikovanje"... Tamna tvar nema interakcije sa običnom (barionskom) tvari. Neutrino bi mogao biti jedan predstavnik, njegova interakcija s ostalim česticama je zanemariva. Jedino čime tamna tvar utječe na barionsku jest gravitacija, a u tome je njena važnost.
Dakle, vjeruje se da tamna tvar utječe na oblikovanje galaksija, tj. na njihovo formiranje. S gravitacijom kakvu sad poznajemo, galaksije bi se razletile. Ostala bi hrpica oko centra i to je to. U tom smislu tamna tvar utječe na normalnu tvar.

Ima na wikipediji dosta o tome (više nego što ja znam)
http://en.wikipedia.org/wiki/Dark_matter

Ali za brže upoznavanje s tamnom tvari preporučam:
http://www.space.com/scienceastronomy/astronomy/dark_matter_sidebar_010105.html
Back to top
Izidor
Čest korisnik
Čest korisnik
PostPosted: Thu Jan 11, 2007 10:09    Post subject: Reply with quote

Hm... pa mislio sam na gravitaciju. Gledao sam simulacije sto ih je radio Mario Juric pa iz toga zakljucujem, steta nemam link ili nesto slicno. (mozda Korado ima) Uglavnom ideja je da se nezna kako je postavljena tamna tvar oko/kroz galaksiju a da njen oblik utjece na oblik galaksije.
Back to top
Josko
Vrlo čest korisnik
Vrlo čest korisnik
PostPosted: Fri May 11, 2007 8:31    Post subject: Reply with quote

http://tinyurl.com/2b9b6l

U patuljastim galaksijama nastalim nakon sudara dviju većih galaksija, pronađeno je više mase nego što se očekivalo. Više "nevidljive" mase. Znanstvenici pretpostavljaju da se ipak ne radi o ne-barionskoj tamnoj tvari, već o atomima vodika koje je teško otkriti. U prilog tome ide činjenica da se u tim patuljastim galaksijama formiraju nove zvijezde.
Računalne simulacije pokazuju da takve patuljaste galaksije nakon sudara ne bi trebale sadržavati znatnu količinu ne-barionske tamne tvari. (Barionska materija je naziv za nama poznatu materiju, čiju masu u najvećoj mjeri nose protoni i neutroni)

http://www.nrao.edu/pr/2007/darkdwarfs/graphics.shtml
Usporedba simulacije i teleskopskih slika.
Back to top
nikola
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Fri May 11, 2007 21:06    Post subject: Reply with quote

Josko wrote:
Znanstvenici pretpostavljaju da se ipak ne radi o ne-barionskoj tamnoj tvari, već o atomima vodika koje je teško otkriti.

Ima jedna zanimljiva stvar, koja je mene iznenadila (iako nisam prije ni razmišljao o tome). Naime, Martin Harwitt u svojoj izvanrednoj knjizi "Astrophysical Concepts" navodi podatak da, kad bi se 10 % naše galaksije sastojalo od malih ledenih gruda, mi to ne bi bili u stanju otkriti.

Možda je rješenje za tamnu materiju mnogo jednostavnije od uvođenja svakakvih aksiona, neutralina, SUSY čestica i sličnih egzotičnih "stvorenja" Very Happy

Međutim, na kraju ostaje i problem tamne energije Cool
Back to top
Josko
Vrlo čest korisnik
Vrlo čest korisnik
PostPosted: Wed May 16, 2007 15:56    Post subject: Reply with quote

Još jedan članak
http://tinyurl.com/3x8a7w

U području snimljenog prstena nema znakova prisutnosti normalne tvari (nema zračenja). Teško je vjerovati da na tolikom prostoru postoje samo "male ledene grude", a nijedna veća koju bi vidjeli. Za takav gravitacijski efekt bila bi potrebna velika koncentracija normalne tvari u prilično uniformnom rasporedu.
dn11860-1_250.jpeg

Prsten tamne tvari

Last edited by Josko on Fri May 18, 2007 13:07; edited 1 time in total
Back to top
igor
Super Korisnik
Super Korisnik
PostPosted: Thu May 17, 2007 12:14    Post subject: Dokazano postojanje tamne tvari Reply with quote

Jedan od najvećih misterija astrofizike, tamna tvar koja drži svemir cjelovitim sad i dokazano postoji. Dokaz su slike prstena tamne materije koje sa objavili NASA i European Space Agency (ESA). Slike prstena tamne materije je prije godinu dana zabilježio svemirski teleskop Hubble. Prsten je udaljen 5 milijardi svjetlosnih godina od Zemlje, nalazi se u nakupini galaksija koje potvrđuju ne samo postojanje tamne tvari već i da je cijeli svemir prožet njome. Prema procjenama znanstvenika nastao je sudarom dvaju galaksija prije milijardu godina. Prsten lomi svjetlost emitiranu s još udaljenijih galaksija oko polja tamne materije čineći ga tako vidljivim. Prema izračunu znanstvenika tamna tvar obuhvaća čak 95 posto ukupne mase svemira, dok ostalih pet posto otpada na vidljivi dio kao što su zvijezde, planeti i glaksije. Kad se vidljivi dijelovi u nekoj dalekoj budućnosti ugase ostat će samo tamna tvar.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
nikola
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Fri May 18, 2007 19:32    Post subject: Reply with quote

Josko wrote:
Teško je vjerovati da na tolikom prostoru postoje samo "male ledene grude", a nijedna veća koju bi vidjeli.

da, naravno, ali ja samo kažem da mi te hipotetske "male ledene grude", ma gdje se one nalazile, i ma u kojem rasporedu one bile, i ako bi one postojale, mi to ne bi mogli "vidjeti" nijednim postojećim instrumentom na Zemlji. Nit bi mogli izmjeriti gravitacijski utjecaj (jer bi bio premalen), nit bi mogli izmjeriti refleksiju vidljive svjetlosti, a k tome je opće poznato da "male ledene grude" ne emitiraju neko rendgensko, gama ili radio zračenje (ili bilo koje drugo), ili recimo neutrine Very Happy
Back to top
Josko
Vrlo čest korisnik
Vrlo čest korisnik
PostPosted: Sun May 20, 2007 0:15    Post subject: Reply with quote

nikola wrote:
Josko wrote:
Teško je vjerovati da na tolikom prostoru postoje samo "male ledene grude", a nijedna veća koju bi vidjeli.

da, naravno, ali ja samo kažem da mi te hipotetske "male ledene grude", ma gdje se one nalazile, i ma u kojem rasporedu one bile, i ako bi one postojale, mi to ne bi mogli "vidjeti" nijednim postojećim instrumentom na Zemlji. Nit bi mogli izmjeriti gravitacijski utjecaj (jer bi bio premalen), nit bi mogli izmjeriti refleksiju vidljive svjetlosti, a k tome je opće poznato da "male ledene grude" ne emitiraju neko rendgensko, gama ili radio zračenje (ili bilo koje drugo), ili recimo neutrine Very Happy

Pomislio sam da si htio reći da bi takva tijela mogla sačinjavati znatan udio u tamnoj tvari. Moram priznati da i meni ta ideja zvuči privlačno.
Nakon gore navedenog članka mi se više ne čini vjerojatnom. Ali opet, tko će ga znat?
Back to top
nikola
Korisnik
Korisnik
PostPosted: Sun May 20, 2007 21:34    Post subject: Reply with quote

Josko wrote:

Pomislio sam da si htio reći da bi takva tijela mogla sačinjavati znatan udio u tamnoj tvari. Moram priznati da i meni ta ideja zvuči privlačno.
Nakon gore navedenog članka mi se više ne čini vjerojatnom. Ali opet, tko će ga znat?

Da, ma htio sam reći, čak i kad bi rješenje za tamnu tvar bilo toliko "trivijalno", mi to ne bi mogli otkriti. Laughing
Povezano s ovime..pričekajmo dok proradi LHC na CERN-u. Možda oni otkriju neke nove čestice (zapravo, bilo bi jako neobično da ne otkriju) pa se iskaže da je većina tamne tvari zapravo u tim česticama..ostaje nam da vidimo. I da u međuvremenu razvijemo načine detektiranja "malih ledenih gruda" Wink
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Forum.sci.hr Forum Index -> Novosti All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum